Koty
wolno żyjące

Koty wolno żyjące bytują zazwyczaj w grupach liczących od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Często zachowują duży dystans w stosunku do ludzi, także do swoich opiekunów/karmicieli nawet jeżeli identyfikują ich pozytywnie. W wielu przypadkach są to grupy kotów spokrewnionych ze sobą. Przyłączenie się obcego kota do grupy jest bardzo trudne i często koty obce nie są akceptowane.

Koty nauczyły się wykorzystywać rozmaite źródła pokarmu w mieście. W dużym stopniu korzystają jednak z dokarmiania przez człowieka, szczególnie, gdy pokarm jest trudnodostępny np. w okresie zimowym.

Pomimo dokarmiania koty wolno żyjące, jako typowe drapieżniki, posiadają silne instynkty łowieckie. Myszy, a prawdopodobnie też i inne gryzonie mają zakodowaną genetycznie zdolność do ucieczki z miejsc, w których czują zapach kota. Można więc sądzić, że nawet nie polujące koty miejskie mogą odstraszać gryzonie.

Musimy zadbać, aby koty wolno żyjące nadmiernie się nie rozmnażały. Sterylizacja i kastracja kotów wolno żyjących to najbardziej humanitarny i efektywny sposób ograniczenia ich liczby.

Siedziba Fundacji znajduje się na Bielanach, przy ul. Wrzeciono 59 lok. 101, w Warszawie.

Jeśli marzysz o adopcji zwierzaka, chcesz nam pomóc albo po prostu o coś zapytać - napisz maila lub wypełnij formularz kontaktowy.

Kontakt

Adres e-mail

tymmmczasy@gmail.com

Dołącz do nas

Skip to content